Ännu ett grundskott mot arbetarrörelsen

EG-domstolen har just offentliggjort sin dom (som pdf) i det s k Rüffertmålet. Delstaten Niedersachsen i Tyskland hade ställt krav på löner i överensstämmelse med kollektivavtal i byggandet av ett nytt fängelse. Detta drogs inför domstol av ett företag som inte ville det. Idag kom alltså domen. Man får inte ställa sådana lönekrav.

Detta går dessvärre helt i linje med domstolens tidigare Vaxholmsdom. EG-domstolen dömer helt utifrån EUs lagstiftning, som kräver fri konkurrens och rörlighet för tjänster och annat. Det svensk och europeisk arbetarrörelse har kämpat till sig i decennier raderas nu i några snabba domslut.

Dags för motstånd mot marknadsfundamentalismen!

  • Facebook
  • Twitter

3 Svar till “Ännu ett grundskott mot arbetarrörelsen”


  • Jens!
    En liten fundering. LO anser ju att Lissabonfördraget ska ratificeras. De grundar detta på denna skrivning: \\

  • Jens!
    En liten fundering. LO anser ju att Lissabonfördraget ska ratificeras. De grundar detta på denna skrivning: ”Unionen ska erkänna och främja arbetsmarknadsparternas betydelse på unionsnivå och därvid ta hänsyn till skillnaderna i de nationella systemen. Den ska underlätta dialogen mellan arbetsmarknadens parter med respekt för deras självständighet”. Kan detta ens med den bästa vilja i världen tolkas på det sätt LO gör? Det betyder i mitt tycke absolut ingenting!

  • Fördraget fastslår ju att domstolens praxis ska gälla vilket torde ha mer påverkan en det lilla stycke LO vill upplysa om. Som inte förbjuder EG-domstolen från att göra egna bedömningar. Hänsyn kan de alltid säga att de tar :)

Lämna svar